معرفی

 

هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به فراهم بودن شرایط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، میزان رطوبت نسبی هوا، رطوبت خاک و گازهای محیطی نظر Co2 دارند. از این رو تولید و پرورش تجاری گیاهان با کیفیت بالا و در طول سال در محیط‎های کنترل‎شده‏ای نظیر گلخانه صورت می‎گیرد.

یکی از مهمترین چالش‎های پیش رو در پرورش گیاهان در گلخانه‎ها، تأمین مناسب پارامترهای محیطی همانند نور، دما، رطوبت و … است. این پارامترها برای هر نوع گیاه متفاوت است. از آنجائیکه پارامترهای محیطی در داخل گلخانه به سبب تغییرات تشعشع خورشیدی، دما و رطوبت هوای بیرون، سرعت و جهت باد و مقدار تراکم گیاهی در حال تغییرات مداوم هستند، بنابراین دقت اندازه‎گیری و کنترل آن‎ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی، کنترل مداوم و دقیق شرایط محیطی گلخانه به دلیل حساس بودن گیاهان گلخانه‎ای، امری مهم و ضروری در صنعت پرورش این گونه گیاهان به شمار می‎رود.

سامانه‎ی کنترل اقلیم گلخانه شرکت راه سبز چهلستون، برای کنترل شرایط اقلیمی سالن‎های گلخانه با انواع کشت و انواع سازه‎ها طراحی شده‎است. این سیستم با حداقل سیم‎کشی و حداکثر قابلیت اطمینان که با استفاده از سخت‎افزارهای حرفه‎ای و نرم‎افزار مرتبط فراهم آمده‎است، با هدف برآورده‎سازی تمامی نیازهای یک گلخانه اعم از کنترل، مانیتورینگ و ذخیره‎سازی اطلاعات، تولید شده‎ و قادر به کنترل کلیه‎ی پارامترهای محیطی گلخانه از قبیل دما، رطوبت، وزش باد، نور و گاز Co2 است.

جهت کنترل شرایط اقلیمی گلخانه توسط این سامانه، در ابتدا شرایط محیطی نقاط مختلف گلخانه توسط هر یک از تابلوهای سنسور تعبیه شده در محیط گلخانه جمع‏آوری می‎گردد. اطلاعاتی که توسط این تابلو سنسورها دریافت میشوند شامل داده‎هایی همچون دما، رطوبت، نور محیط و سرعت وزش باد هستند.

پس از دریافت اطلاعات جمع‎آوری شده توسط سنسورهای مورد نظر، این اطلاعات با استفاده از بستر بیسیم به کنترلر مرکزی ارسال می‎گردد. یک کنترلر مرکزی که متشکل از یک کامپیوتر و مدار فرمان می‎باشد، با استفاده از یک Access Point، اطلاعات هر یک از سنسورها را جمع‎آوری خواهد کرد.

در گام بعدی، کنترلر مرکزی با دریافت اطلاعات محیطی جمع آوری شده، بنا بر روال از پیش تعریف شده توسط مدیر سیستم، تصمیم به اعمال فرامینی به هر یک از عملگرهای موجود در گلخانه می‎نماید. این عملگرها شامل فن‏ها، بخاری‎ها، پنجره‎ها، سایه بان، پمپ آب و … ‏است.

همچنين اين سامانه علاوه بر كنترل شرايط محيطي در گلخانه، قادر به نمايش وضعيت گلخانه و مقادیر پارامترهای محیطی بر روي صفحه نمايشگر دستگاه است. بدین ترتیب کاربر در هر لحظه قادر خواهد بود از وضعیت محیط اطلاع حاصل کند.

بلوک دیاگرام سیستم اتوماسیون گلخانه ساخت شرکت راه سبز چهلستون، در شکل زیر نمایش داده شده است.

green-house-bd


فیلم های مرتبط

به زودی این قسمت تکمیل می شود.


مزایای محصول

  • مناسب برای به کارگیری در انواع گلخانه‎های صنعتی و نیمه صنعتی با انواع تولیدات و شرایط اقلیمی
  • سازگاری با محیط مرطوب گلخانه با اتخاذ تدابیری در جهت افزایش طول عمر سیستم
  • جلوگیری از ایجاد اختلال در کل سیستم هنگام بروز خرابی در یکی از تجهیزات
  • کیفیت و دقت بالای سامانه به واسطه‎ی اندازه‎گیری جامع پارامترهای محیطی برای هر دو محیط بیرونی و درونی گلخانه
  • استفاده از PLC در سیستم‎ کنترل که مزایایی از قبیل قابلیت اطمینان بالا در مقابل عوامل محیطی مانند نویز، رطوبت، صرف هزینه و انرژی کمتر، انعطاف پذیری بالاتر، تحلیل و عیب‎یابی آسان‎تر را به همراه دارد.
  • کاهش هزینه‏ها و افزایش انعطاف‎پذیری سامانه به واسطه‎ی رد و بدل کردن اطلاعات به صورت بیسیم
  • طراحی انعطاف پذیر اجزای سامانه جهت طرح‎های توسعه و موارد پیش بینی نشده با به کارگیری تجهیزات صنعتی با خروجی‎های آنالوگ و دیجیتال استاندارد
  • برخورداری از نرم‎افزار اختصاصی و جامع کنترل و مانتیورینگ که امکاناتی از قبیل کنترل دستی و تمام اتوماتیک، مانیتورینگ مداوم وضعیت سنسورها و عملگرها و شرایط اقلیمی گلخانه و انواع گزارش‎گیری از قبیل گزارش‎های مقایسه‎ای در بازه‎های زمانی مختلف، گزارش عملکرد هر یک از تجهیزات و گزارش از وضعیت اقلیمی گلخانه
  • طراحی سامانه بر اساس استانداردهای سازمان نظام مهندسی

گالری عکس

(برای دیدن آلبوم عکس ها روی هر عکس کلیک کنید)


[TABS_R id=221]