معرفی

دستگاه Flame scanner از جمله تجهیزات مهم در سیستم احتراق تعبیه شده در تولیدکننده‎های بخار (بویلرها) است که از سوخت‎های فسیلی استفاده می‎کنند. اطلاعاتی که این تجهیز به دست می‎دهد یکی از مهمترین ورودی‎ها برای سیستم مدیریت و کنترل مشعل است که تولیدکننده‎های بخار به آن مجهز هستند. در واقع، وظیفه‎ی اصلی Flame Scanner نظارت بر فرآیند احتراق در تولید کننده‎های بخار است.

از جمله موارد کاربرد دستگاه Flame scanner عبارتند از: تمیز دادن شعله‎ی یک مشعل از شعله‎ی مشعل‎های مجاور و تمیز دادن شعله‎‎های حاصل از سوختن سوخت‎های فسیلی متفاوت در یک مشعل.

سیستم فلیم اسکنر از دو بخش اصلی MFD و Head Scan تشکیل شده‎است. Head scan از دو بورد اصلی تشکیل شده‎است که عبارتند از UV و IR. این قسمت وظیفه‎ی دریافت امواج مختلف درون شعله و ارسال آن به بخش پردازنده (MFD) را بر عهده دارد. MFD بخش پردازنده سیستم است که سیگنال‎های دریافتی از Head Scan را پردازش نموده و متناسب با الگوریتم خود فرمان قطع یا وصل کردن سوخت به داخل بویلر را صادر می‌کند.

بلوک دیاگرام سیستم Flame scanner ساخت شرکت راه سبز چهلستون در شکل زیر نمایش داده شده‎است.

flame


فیلم های مرتبط

به زودی قسمت فیلم ها تکمیل می شود.

مزایای محصول
  • صرفه‎جویی در میزان سوخت و کنترل بهینه‎ی سوخت از طریق کنترل میزان سوخت مصرفی مشعل
  • افزایش ایمنی و ممانعت از خطراتی از قبیل انفجار به واسطه‎ی چک کردن مشعل به طور دائم جهت تشخیص شعله
  • صرفه‎جویی در هزینه‎های مصرفی
  • افزایش دقت در کنترل و ثبت اطلاعات مربوط به شعله

گالری عکس

(برای دیدن آلبوم عکس ها روی هر عکس کلیک کنید)


به طور کلی تشخیص، دریافت و پردازش سیگنال‎های حاصل از شعله توسط دستگاه Flame Scanner طی مراحل زیر صورت می‎پذیرد:
  • تشخیص طول موج‎های مختلفی که درون شعله قرار دارد از طریق Head Scan که به دو سنسور IR و UV مجهز شده‎است. سنسور IR امواج مادون قرمز و سنسور UV امواج فرابنفش موجود در شعله را دریافت می‎کنند.
  • ارسال سیگنال‎های خروجی این سنسورها از طریق کابل فیبر نوری به قسمت MFD دستگاه Flame Scanner به منظور پردازش
  • پردازش سیگنال‎های ارسالی از Head Scan توسط MFD. در واقع MFD پارامتر‌هایی از قبیل کیفیت شعله، پایداری شعله و روشن و خاموش بودن شعله را مورد بررسی قرار داده و متناسب با الگوریتمی که برای آن تعریف شده‎است، فرمان قطع یا وصل کردن سوخت به داخل بویلر را صادر می‌کند ضمن آنکه همان پارامترها را توسط پورتRS232 خود به اتاق فرمان می‎فرستند
  در این سیستم، در صورت وجود شعله‎ی پایدار، سیگنالی مبنی بر ادامه‎ی روند سوختن سوخت فسیلی در محفظه‎ی احتراق، ارسال می‎شود. در شرایطی که شعله ناپایدار باشد و یا به طور کامل خاموش شود، Flame Scanner سیگنالی مبنی بر عدم وجود شعله به سیستم مدیریت احتراق ارسال می‎کند. بدین ترتیب از ادامه‎ی ارسال سوخت به محفظه‎ی احتراق جلوگیری می‎شود و این امر از بروز مشکلات احتمالی در تولیدکننده‎ی بخار ممانعت به عمل می‎آورد.
بویلر های نیروگاه اصفهان
سوالات متداول
آیا دستگاه فلیم اسکنر مشابه داخلی دارد یا برای اولین بار در ایران ساخته شده است؟
این دستگاه برای تشخیص شعله از چه سنسورهایی استفاده می کند؟
لطفا در مورد نوع شعله‎هایی که توسط این دستگاه قابل تشخیص است اطلاعات بیشتری در اختیار بگذارید
این دستگاه چه استانداردی دارد؟
آیا استفاده از این دستگاه در میزان مصرف سوخت تاثیری دارد؟
برای دیدن پاسخ سوالات به انجمن شرکت مراجعه کنید.   لینک ورود به انجمن فلیم اسکنر