معرفی

اندازه‎گيري دقيق و مداوم ارتفاع سيالات موجود در مخازن ذخيره‎سازي بسيار حائز اهميت است. روش‎هاي مختلفي به منظور اندازه‎گيري سطح مخازن ارائه شده‎است که يکي از مهمترين و پرکاربردترين آن‎ها استفاده از روش‎هاي غير تماسي مانند امواج رادار مي‎باشد. واژه‎ي رادار مخففRadio Detection And Ranging است که در حال حاضر استفاده از آن در زمينه‎هاي مختلف مانند سامانه‎هاي ناوبري کشتي و هواپيما، سامانه‎هاي هواشناسي، وسايل خانگي و … بسيار فرا گير شده‎است.
اين امواج که در واقع امواج تقويت‎شده‎ي الکترومغناطيسي هستند در حدود 50 سال است که جهت اندازه‎گيري سطح سيالات درون مخازن مورد استفاده قرار مي‎گيرند. امواجي که براي اين منظور به کار گرفته‎مي‎شوند در محدوده‎ي فرکانسي 3 تا 30 گيگاهرتز قرار مي‎گيرند و خطري را متوجه سلامت انسان نمي‎کنند.

سطح سنج‎های رادار ساخت شرکت راه سبز چهلستون را می‎توان در زمره‎ی نخستین تولیدات ملی در زمینه‎ی اندازه‎گیری سطح به شمار آورد. این دستگاه با وجود هزینه‎های کمتر نسبت به نمونه‎های خارجی، کارایی مشابهی را ارائه می‎دهد و بدین ترتیب می‎تواند نقش مهم و تأثیرگذاری در ابعاد مختلف صنعت و به ویژه صنعت نفت و گاز ایفا ‎کند. این سطح سنج‎ها در دو مدل Magic Wave و Magic Pro ارائه می‎شوند که تفاوت آن‎ها در دقت و ارتفاع اندازه‎گیری است. دقت اندازه‎گیری در مدل Magic Wave به میزان 1± و در مدل Magic Pro  به میزان 5± میلیمتر است. فاصله‎ی قابل اندازه‎گیری برای مدل‎های Magic Wave و Magic Pro به ترتیب 0/5 تا 30 و 0/5 تا 12 متر است. مشخصات فنی رادارهای شرکت راه سبز چهلستون به صورت زیر است:

untitled

 


فیلم های مرتبط

مزایای محصول

  • همخوانی کامل با پروتکل HART به صورت دو سیمه و قابلیت کالیبراسیون توسط هندهلدهای استاندارد
  • تولید محصول در دو مدل Magic Wave و Magic PRo  که به ترتیب دارای دقت اندازه‎گیری 1± میلیمتر و 5± میلیمتر هستند.
  • دارای استانداردهای CE، Exd IICT6، IP66
  • عدم حساسیت به نوسانات سطح مایع، بخارات زیاد، گرد و غبار و فوم
  • قابل استفاده در مخازن مواد اسیدی، قلیایی، خورنده و چندفازی
  • قابل استفاده در مخازن تا دمای 250 درجه سانتیگراد با استفاده از لنز PTFE
  • محدوده‎ی گسترده اندازه‎گیری از 0/5 الی  30 متر
  • عمر زیاد و هزینه نگه‎داری بسیار پایین
  • یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش

گالری عکس

(برای دیدن آلبوم عکس ها روی هر عکس کلیک کنید)


سطح‎سنج‎های رادار ساخت شرکت راه سبز چهلستون را می‎توان در زمره‎ی نخستین تولیدات ملی در زمینه‎ی اندازه‎گیری سطح به شمار آورد. این دستگاه‎ها با وجود هزینه‎های کمتر نسبت به نمونه‎های خارجی، کارایی مشابهی را ارائه می‎دهند و بدین ترتیب می‎توانند نقش مهم و تأثیرگذاری در ابعاد مختلف صنعت و به ویژه صنعت نفت و گاز ایفا ‎کنند. دستگاه‎های رادار با دو ماژول‎‎ اصلی خود که شامل نمايشگر و سطح سنج رادار می‎شود، به عنوان يک سيستم سطح‎سنج غير تماسي با قابليت اتصال به شبکه‎هاي صنعتي به شمار می‎روند. این دستگاه‎ها از امواج رادار و تکنيک FMCW در باند فرکانسی 9/6 الی 10/8 گيگا هرتز و آنتن هورن براي فاصله‎يابي استفاده مي‎کنند. نتايج نهايي بر اساس تحليل FFT در باند پايه به دست مي‎آيد. اين دستگاه‎ها قابليت نصب بر روي مخازن فرآورده‏ هاي نفتي با سطح آرام و حداکثر فشار 10 بار را خواهند داشت و به صورت 2 سيمه HART با سيستم‎‏هاي ديگر در ارتباط خواهند بود. خروجي دستگاه در حالت خالي بودن مخزن، 4 ميلي آمپر و در حالت پر بودن مخزن، 20 ميلي آمپر است. این دستگاه‎ها در دو مدل Magic Wave و Magic Pro ارائه می‎شوند. حداکثر عمق قابل اندازه‏ گيري  در مدل Magic Pro به اندازه‎ی 30 متر و در مدل Magic Wave به میزان 12 متر است. دقت اندازه‎گیری مدل Magic Wave به اندازه‎ی 5±  و مدل Magic Pro به میزان 1± میلی‎متر است. با ورودي 24 ولت DC، جريان‎کشي دستگاه کمتر از 4 ميلي‎آمپر است.

1- پالایشگاه نفت اصفهان، سال 94
2- پتروشیمی مروارید، سال 94
3- شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، سال 92
4- مخازن مازوت، نیروگاه شهید محمد منتظری، سال 91
5- شرکت نفت سپاهان سال 92
سوالات متداول
آیا دستگاه سطح سنج رادار، قابلیت اندازه گیری فشار و دما را دارد؟
دستگاه رادار ساخته شده با چه فرکانسی کار می کند ؟
دقت اندازه گیری دستگاه چقدر است؟  
آیا ارتفاع مخزن در دقت اندازه گیری رادار تاثیر دارد؟ 
مشخصات ورودی و خروجی دستگاه چیست؟
برای دیدن پاسخ سوالات به انجمن شرکت مراجعه کنید.   لینک ورود به انجمن سطح سنج